Apteka na łące

Zdrowie to najważniejsza rzecz w życiu. Tu znajdziesz metody jak zadbać o jego stan by żyć długo i zdrowo. Więcej miejsca poświęcę, ziołom, bo w nich tkwią od dawien dawna niedocenione obecnie źródła witamin i naszego zdrowia.

Wpisy

 • poniedziałek, 03 listopada 2014
  • Kozłek lekarski

    

   Kozłek lekarski (Valeriana officinalis) – gatunek zbiorowy obejmujący kilka do kilkunastu (lub kilkudziesięciu zależnie od autora) gatunków (podgatunków) o podobnym działaniu leczniczym. Nazwy zwyczajowe: waleriana, baldrian, biedrzan (Pomorze), biełdrzan (Śląsk), kocia trawa, odolan, stoniebo. W naturze (bylina), jako uprawna dwuletnia. Występuje w całej Eurazji z wyjątkiem stref arktycznych i pustynnych. Uprawiany i dziczejący w Ameryce Północnej. W Polsce pospolity.

   • Roślina lecznicza.
    • Surowiec zielarski : korzenie Radix valerianae. Zawierają liczne biologicznie czynne substancje: estry kwasu izowalerianowego, kwas walerenowy, waleranon, walerenal i inne.
    • Działanie: Kłącze i korzeń kozłka lekarskiego są stosowane w ziołolecznictwie w leczeniu zaburzeń neurowegetatywnych, jako łagodny środek uspokajający oraz ułatwiający zasypianie. Gotowe preparaty farmaceutyczne mają postać kropli zawierające alkoholowy wyciąg z kłącza (krople walerianowe), tabletek, kapsułek. Preparaty te zwyczajowo nazywa się walerianą. Wchodzi także w skład mikstur o działaniu uspokajającym.
    • Zbiór i suszenie : Surowca nie pozyskuje się z siedlisk naturalnych, lecz wyłącznie z uprawy. Dzięki temu nie zmniejsza się jego liczebności, ponadto surowiec pozyskany z uprawy ma lepsze własności, więcej substancji czynnych.

   

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   igatto
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 03 listopada 2014 19:45
 • niedziela, 14 września 2014
  • Dziewanna wielkokwiatowa

    

   Dziewanna wielkokwiatowa występuje dzisiaj w prawie całej Europie, Azji Mniejszej i północnej Afryce. W Polsce rośnie dziko na nieużytkach, przy drogach, i na wzgórzach.

   Osiąga wysokość 2m.  Jest rośliną dwuletnią. Kwitnie od czerwca do września. Kwiaty ma duże do 5cm. Rozwijają się od dołu do góry. Jest miododajna. Zawiera saponiny, irydoiny(aukubinę), flawonoidy, śluzy, karotenoidy, cukry, olejek eteryczny, sole mineralne(fosforu,potasu,wapnia,żelaza,duże ilości krzemu).

    

   Uprawiana jako roślina ozdobna. Nadaje się na rabaty. Strefy mrozoodporności 5-10, źle toleruje mokre zimy. Wymaga słonecznego lub nieco tylko zacienionego stanowiska i przepuszczalnych gleb. Rozmnaża się przez nasiona wysiewane wiosną lub późnym latem na przełomie lipca i sierpnia. Można też późną jesienią dzielić rozrośnięte kępy. Odległość między roślinami powinna wynosić 30 cm, dlatego po wschodzie należy je przerwać. Pielęgnacja to spulchnianie i odchwaszczanie ziemi.

    

   Do zbioru przystępuje się, gdy korony obeschły z porannej rosy, ponieważ wilgotne brunatnieją w czasie suszenia. Podobnie tracą złocistożółtą barwę kwiaty zgniecione przy zbiorze lub w czasie transportu. Suszyć należy szybko, najlepiej w suszarni w temp. 35°C, rozłożone pojedynczą warstwą. Surowcem lekarskim są kwiaty.  Po wysuszeniu kwiaty dziewanny pakuje się do szczelnych naczyń szklanych lub metalowych, silnie ugniatając; najlepiej sprasować je w cegiełki i zawijając w celofan. Przechowywać należy w miejscach suchych i zaciemnionych ponieważ szybko ulegają zbrunatnieniu w wilgotnych warunkach.

    

   Wodne wyciągi surowca mają zastosowanie głównie wykrztuśne (dzięki zawartości saponin) oraz osłaniające (dzięki obecności śluzu). Działają również przeciwzapalnie na błony śluzowe  jamy ustnej, gardła, oskrzeli, przełyku, żołądka i  jelit  , a także dróg moczowych łącznie z pęcherzem. Doustnie podawane wyciągi z dziewanny mają nieznaczne działanie moczopędne i napotne. Stosowane zewnętrznie na skórę kwiaty działają zmiękczająco, gojąco i przeciwzapalnie. Stwierdzono działanie surowca przeciw wirusom grypy A2 i B.

    

   W medycynie wewnętrznie napary stosuje się w schorzeniach górnych dróg oddechowych, grypie, uporczywym suchym kaszlu, trudnościach w odkrztuszaniu, stanach zapalnych przewodu pokarmowego i pęcherza.

   Zewnętrznie – stosuje się do płukania przy satnach zapalnych jamy ustnej, gardła, przy chrypce przy zaniku głosu. Kąpiele z dodatkiem kwiatów lub liści działają uspokajająco, łagodzą bóle reumatyczne.

    

   Napar z kwiatów dziewanny przygotowuje się zalewając 1 łyżkę surowca szklanką ciepłej wody i ogrzanie do wrzenia (nie gotować). Następnie napar należy odstawić na 15 minut i przecedzić. Pić 2-3 razy dziennie po ½ szklanki ciepłego naparu po jedzeniu.

    

   W kosmetyce odwar jest środkiem rozjaśniającym włosy, dodawana jest do maseczek ze względu na działanie zmiękczające i wygładzają skórę. Mycie twarzy naparem poprawia wygląd skóry.

    

   W kuchni używa się dziewanny do aromatyzowania likierów.

    

   Dziewanny używa się również do kompozycji kwiatowych.

   

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (1) Pokaż komentarze do wpisu „Dziewanna wielkokwiatowa”
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   igatto
   Czas publikacji:
   niedziela, 14 września 2014 10:45
 • sobota, 09 sierpnia 2014
  • Dna moczanowa. Dieta i jadłospisy

    

   Ukazał się już Ebook

    

   Twoja dieta w dnie moczanowej jest już gotowa i sprawdzona przez dietetyków oraz ich pacjentów!

   Zakładamy, że Czytelnik jest w stałym kontakcie z lekarzem prowadzącym i wie, na czym polega dna moczanowa, dlatego celowo pominęliśmy typowo medyczne aspekty choroby i skupiliśmy się na diecie.

   Jako że jesteśmy zawodowym dietetykiem to wiemy, że istnieje duża zależność między dietą a napadami dny. Ty też to wiesz nie tylko od swojego lekarza, ale także z własnego, bolesnego doświadczenia.

   Przygotowaliśmy dla Ciebie zalecenia dietetyczne, jadłospis (5 posiłków dziennie) na cztery tygodnie (28 dni) oraz listy produktów (ogólne i szczegółowe), które pozwolą Ci samodzielnie komponować zdrowe posiłki.

   Dołożyliśmy wszelkich starań, aby publikacja była jak najbardziej uniwersalna, a więc dla wszystkich z dną moczanową i składała się z produktów, które są łatwo dostępne. Pamiętaj jednak Czytelniku, że to Ty znasz siebie najlepiej i jeśli wiesz, że nie tolerujesz jakiegoś produktu lub po prostu go nie lubisz, zamień go na inny, który jest na liście dozwolonych.

   

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (1) Pokaż komentarze do wpisu „Dna moczanowa. Dieta i jadłospisy”
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   igatto
   Czas publikacji:
   sobota, 09 sierpnia 2014 10:15
 • niedziela, 15 czerwca 2014
  • Dynia zwyczajna

    

   Dynia zwyczajna jest rośliną jednoroczną. Ma silne, płożące się pędy o długości do 10 m. Wytwarza czepne wąsy. Liście duże sercowate. Kwitnie od czerwca do września. Złocistożółte kielichy kwiatów osadzone są na długich szypułkach i osiągają 20 cm długości. Dynia jest rośliną miododajną. Jej nasiona zawierają: kukurbitacyny, olej z kwasami nienasyconymi, fitosterole, fitynę, enzymy, sole mineralne (m.in cynku). W miąszu znajdują się związki białkowe, cukry, pektyny, karoten, witaminy B, PP, C,, sole mineralne.

   Działanie dyni

   Nasiona przeciwpasożytniczo, moczopędnie, przeciwzapalnie, wzmacniająco, obniżają poziom choresterolu we krwi.

   Miąsz dział moczopędnie, odtruwająco, wzmacniająco w chorobie wieńcowej, reguluje przemianę materii.

   W medycynie

   Świeże nasiona stosuje się do zwalczania pasożytów przewodu pokarmowego m.in tasiemców i glisty ludzkiej.

   Suszonych nasion i oleju używa się w przeroście gruczołu krokowego, trudnościach w oddawaniu moczu, stanach zapalnych dróg moczowych.

   Dynia surowa lub gotowana pomaga w chorobach krążenia z obrzękami, schorzeniach wątroby i nerek, reguluje funkcjonowanie przewodu pokarmowego.

   Miąsz stosuje się w chorobie wieńcowej, bezsenności i cukrzycy.

   Zewnętrznie miąsz leczy wrzody,czyraki i stany zapalne.

    W kosmetyce

   Jest składnikiem kremów, toników, maseczek do demakijażu, szamponów i balsamów.

   Sam robię z dyni dżemy i konfitury, a w tym roku spróbuję zrobić dynię marynowaną.


    

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (1) Pokaż komentarze do wpisu „Dynia zwyczajna”
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   igatto
   Czas publikacji:
   niedziela, 15 czerwca 2014 17:40
 • środa, 23 kwietnia 2014
  • Bukwica lekarska

    

   Bukwicę już w czasach antycznych uważano za cenny środek do oczyszczania ciała ze szkodliwych soków.

   Bukwica występuje w Europie i w Azji. W Polsce rośnie na terenie całego kraju. Porasta skraje lasów, łąki zarośla itd.

   Działanie: Działa ściągająco, odkażająco, uspokajająco i moczopędnie, reguluje przemianę materii oraz trawienie.

   W medycynie: wewnętrznie - wyciągi wodne stosuje się w schorzeniach dróg oddechowych, zapaleniu pęcherza i dróg moczowych, biegunkach, nerwobólach, nieżycie żołądka i jelit, chorobach wątroby i woreczka żółciowego, zaburzeniach nerwowych oraz migrenie.

   Zewnętrznie - okładów z odwaru używa się w przypadku trudno gojących się ran, czyraków, owrzodzeń żylakowych nóg i nadmiernej potliwości stóp.

    

   Działanie: odwar z kłącza to dobry środek wymiotny, mający również zastosowanie w leczeniu zaburzeń trawienia i biegunek. Napar z ziela (1 łyżeczkę do herbaty suszu zalać 1 szklanką wrzącej wody, parzyć pod przykryciem 15–20 minut, przecedzić i pić w razie potrzeby 3 razy dziennie po 1/2 szklanki) to środek regulujący proces trawienia, zalecany pomocniczo w leczeniu żółtaczki, a także i innych dolegliwości, m.in.: nadkwaśności, astmy, zapalenia płuc i oskrzeli, nieżytów górnych dróg oddechowych, a nawet gruźlicy. Ten sam napar uważany jest za skuteczny specyfik w kuracji gośćca, padaczki, nerwic wegetatywnych i uporczywych bólów głowy na tle reumatycznym, ale również i migrenowym. Wreszcie także chorób pęcherza moczowego i moczowodów, paraliżu, podagry

   Bukwica jest rośliną bardzo dekoracyjna i nadaje się do bukietów ziołowych.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (1) Pokaż komentarze do wpisu „Bukwica lekarska”
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   igatto
   Czas publikacji:
   środa, 23 kwietnia 2014 22:43
  • Czystek

    

   Czystek ( Cistus Incanus L.) już w starożytności uważany był za roślinę leczniczą. Jest jednym z tych darów natury, które zawierają niesamowitą ilość polifenoli ( Elagotaniny, Proantocyjany i Flawonoidy) -czterokrotnie więcej, niż w czerwonym winie. Liście czystka zawierają aromatyczną żywicę, która także jest wyjątkowo bogata w polifenole- związki, szczególnie silnie oddziałujące przeciwko wirusom i bakteriom. Co sprawia, że czystek jest tak skuteczny? Otóż, związki w nim zawarte sklejają wirusy i bakterie – dzięki czemu nie dopuszczają do ich połączenia z błoną komórkową. Dlatego czystek został okrzyknięty wspaniałym środkiem przeciw grypie, przeziębieniom, anginie oraz stanom zapalnym. Najnowsze badania potwierdzają, że czystek, dzięki właściwościom przeciwbakteryjnym oraz przeciwzapalnym, stanowi nadzieję także dla leczonych na boreliozę.


   Kluczowe cechy:

   • okrzyknięty rośliną roku 1999 r.
   • wysokie źródło polifenoli
   • ogromy potencjał antyoksydantów
   • brak efektów ubocznych
   • unikatowy, naturalny środek przeciwko grypie
   • pomocny w walce z boreliozą

   

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   igatto
   Czas publikacji:
   środa, 23 kwietnia 2014 22:24
 • niedziela, 30 marca 2014
  • Bez czarny

    

    

   • Surowiec zielarski.  Surowcem zielarskim są kwiaty  i dojrzałe (czarne) owoce . Jednakże własności lecznicze mają także kora, korzenie i liście .

    

   • Działanie: kwiaty działają moczopędnie, napotnie, przeciwgorączkowo, wykrztuśnie, a zewnętrznie także przeciwzapalnie. Owoce mają własności przeczyszczające, działają napotnie, moczopędnie, przeciwgorączkowo, przeciwbólowo i odtruwająco.

   • Zastosowanie w lecznictwie: Napary z kwiatów są używane przy przeziębieniach, do leczenia różnego rodzaju nieżytów i stanów zapalnych dróg oddechowych i chorób reumatycznych. Z owoców zazwyczaj wykonuje się odwary używane do leczenia migreny, nerwobólów, biegunki, chorób reumatycznych, i neurologicznych, a dzięki ich własnościom odtruwającym także przy zaburzeniach przemiany materii.

   •  Zewnętrznie naparami z kwiatów przemywa się skórę przy zapaleniach skóry, wypryskach skórnych i oparzeniach, płucze jamę ustną i gardło przy stanach zapalnych oraz przemywa oczy przy zapaleniu spojówek. Napary z kwiatów bzu czarnego przy przeziębieniach mają wielokrotnie silniejsze działanie, niż napary z lipy.

   •  Kora z dwu i trzyletnich gałązek w medycynie ludowej była używana jako środek moczopędny silniej działający niż kwiaty i owoce. Kwiaty bzu czarnego łącznie z rumiankiem są używane do zmniejszenia bólów menstruacyjnych. Niektórzy polecają w tym celu stosować mieszankę kwiatów bzu czarnego, rumianku i ruty zwyczajnej. Wyciągi z owoców mają także słabe działanie przeciwbólowe. Mogą być używane do przemywania jamy ustnej po usunięciu zęba i przy porażeniu nerwu twarzowego.

    


   • Zbiór i suszenie: Kwiaty zbiera się w dzień słoneczny, gdy rozkwitną, lecz nie przekwitają. Należy unikać zbierania surowca przegniłego lub wyschniętego (zbrązowiałego), gdyż powoduje on gnicie pozostałego surowca przy suszeniu. Kwiaty ścina się całymi baldachami. Najlepiej suszyć w miejscu przewiewnym i suchym, cienką warstwą, w temperaturze nie wyższej niż 35 stopni Celsjusza. Dobry surowiec nie może się zaparzyć i ma kolor białawo-żółty (brązowy należy odrzucać już podczas suszenia). Owoce najlepiej zbierać po deszczowym dniu, ale w słoneczny dzień, kiedy są w większości w pełni dojrzałe (mają kolor czarnofioletowy). Odrzuca się zielone i niedojrzałe, gdyż zawierają duże ilości sambunigryny.

   

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   igatto
   Czas publikacji:
   niedziela, 30 marca 2014 11:02
 • czwartek, 27 marca 2014
  • Arnika górska - Arnica montana

    

   Najstarsze pisemne przekazy o arnice pochodzą od św. Hildegardy z Bingen z jej medycznego dzieła.

   W stanie naturalnym arnika występuje w górach Europy, Azji i Ameryki Północnej. W Polsce spotyka się ją rzadko, głównie w północno-wschodniej części kraju oraz na Dolnym Śląsku, w Sudetach oraz Karpatach.

   Arnika jest rośliną z rodziny astrowatych, wieloletnią, osiąga 30-60 cm. Kwitnie od czerwca do sierpnia. Jest rośliną chronioną, pozyskuje ją się z upraw.

   W lecznictwie wykorzystuje się koszyczek, kwiaty i kłącze z korzeniami.

   Arnika pobudza układ nerwowy działa rozkurczowo, pobudza układ krwionośny - krążenie i wydolność mięśnia sercowego. Obniża ciśnienie krwi, rozszerza naczynia wieńcowe, działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo,przeciwgrzybiczo,przeciwbólowo,przeciwzakrzepowo, wzmacnia i uszczelnia ścianki naczyń krwionośnych, pobudza wydzielanie soków trawiennych.

   W medycynie rzadko jest stosowana. Wewnętrznie stosuje się w osłabieniu, nadciśnieniu,zapaleniu żył, pękaniu naczyń krwionośnych, obrzękach, osłabieniu.

   Zewnętrznie: okłady z naparów i rozcieńczonej nalewki zmniejszają obrzęk i bolesność po urazach, stosowana w przypadku krwiaków,skręceń, kontuzji, zwichnięć, dolegliwości reumatycznych mięśni i stawów.

   W kosmetyce wyciągi dodaje się do płynów do twarzy,maseczek,parówek,kremów do twarzy, do stóp. Działają przeciwzapalnie, łagodzą podrażnienia, oczyszczają, zmniejszają obrzęki.

   Arnika jest składnikiem płukanek do włosów, żeli, odżywek.

    

       Nie używać w przypadku stanów zapalnych żołądka i jelit, krwawienia z przewodu pokarmowego, stanów pozawałowych.

       Nie stosować na rany i stany zapalne skóry.ostre

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   igatto
   Czas publikacji:
   czwartek, 27 marca 2014 19:13
 • niedziela, 23 marca 2014
  • Dymnica pospolita

    

   Dymnica pospolita (Fumaria officinalis) z rodziny makowatych (Papaveraceae) to roślina roczna, dorastająca do 40 cm wysokości. Spotkać ją można — jako pospolity chwast — na polach.

    

   Roślina jednoroczna. Kwitnie od kwietnia do października, zapylana jest przez błonkówki. Nasiona roznoszone są przez mrówki (myrmekochoria). Zaraz po dojrzeniu nasiona kiełkują słabo, po przezimowaniu w glebie mają znacznie większą zdolność kiełkowania. Kiełkują przez cały rok, przez co roślina jest uciążliwym chwastem polnym. Siedlisko: wysypiska, pola, winnice, ogrody, gdzie występuje jako chwast. Preferuje gleby gliniaste lub piaszczyste, suche, zasadowe (roślina wskaźnikowa gleb zasadowych).

    

   Leczenie jej preparatami tylko pod kontrolą lekarza. Wyższe dawki mogą zaburzać pracę serca i wątroby oraz porażać mięśnie gładkie.
   Surowiec zielarski : ziele dymnicy (Herba Fumariae). Nieprzyjemny zapach i ostry, słono-gorzki smak nadaje mu alkaloid fumaryna lub protopina. Zawiera ponadto żywicę, flawonoidy, garbniki, śluzy i substancje gorzkie.
   Działanie : żółciopędne, moczopędne, rozkurczające mięśnie gładkie. Ma zastosowanie przy chorobach pęcherzyka żółciowego, odwary i herbatki stosuje się przeciw chorobom skórnym.
   Medycyna ludowa stosuje napar z ziela do leczenia żółtaczki, kamicy żółciowej oraz jako środek poprawiający apetyt, korzystnie wpływający na procesy trawienia, zwiększający przepływ żółci z pęcherzyka żółciowego do dwunastnicy.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   igatto
   Czas publikacji:
   niedziela, 23 marca 2014 20:03
 • poniedziałek, 10 marca 2014
  • Zielona kawa

    

   Kawa zielona - zielona kawa pochodzi z Brazylii, gdzie jej uprawa wygląda tak samo jak w przypadku zwykłej czarnej kawy. Cechami, które je dzielą jest przede wszystkim barwa, właściwości oraz proces obróbki. Czarna kawa zawdzięcza swój kolor procesowi palenia, po którym zyskuje również wyjątkowy aromat i smak, traci jednak pewną wartościową, z perspektywy wpływu na zdrowie, substancję. Zielona kawa, której obróbka kończy się przed paleniem zachowuje ten ważny składnik, którym jest kwas chlorogenowy. Zielona kawa zawiera także polifenole i antyoksydanty.

   Działanie:

   Kwas chlorogenowy ACG - według badań naukowych opóźnia przyswajanie cukrów i zapobiega magazynowaniu się tłuszczu, co jest wykorzystywane u osób, które stosują odchudzanie.

   Antyoksydanty - to naturalne substancje roślinne, które wspierają naturalne mechanizmy obronne komórek człowieka

   Polifenole - występują naturalnie w roślinach. Wiele z nich wykazuje silne działanie przeciwutleniające  i zmniejsza szansę wystąpienia chorób układu krwionośnego i raka

   Napar z zielonych ziaren ma cierpki i kwaskowaty smak i nie posiada charakterystycznego zapachu kawy.

   Sposób przyrządzenia:

   Do filiżanki wsypujemy 10g kawy (3 łyżeczki). Następnie zalewamy wodą o temperaturze ok.90°C. Po 5 minutach odcedzić i wypić. Spożywać 2-3 razy dziennie przed posiłkiem.

   Ziarna kawy można też zgnieść w moździerzu.Nie jest polecane mielenie zielonej kawy w młynkach, ze względu na możliwość uszkodzenia urządzenia.


   

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (2) Pokaż komentarze do wpisu „Zielona kawa”
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   igatto
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 10 marca 2014 17:32
 • sobota, 25 stycznia 2014
  • Soja warzywna

    

    

   Soja warzywna, s. owłosiona, s. zwyczajna (Glycine max (L.) Merr. –  Pochodzi z południowo-wschodniej Azji. W Polsce jest rzadko uprawiana,  gdyż potrzebuje ciepła w czasie wegetacji. Największym producentem są Stany Zjednoczone - dostarczają 50% produkcji.

   Jest najważniejszą na świecie rośliną oleistą.

   Nasiona soi i olejek działają przeciwmiażdżycowo,przeciwzakrzepowo,przeciwnowotworowo. Regulują poziom cukru we krwi. Zapobiegają powstawaniu kamieni nerkowych i zółciowych.

   Olej z nasion soi obniża poziom choresterolu. Lecytyna z soi leczy zaburzenia pamięci i osłabioną koncentrację, opóźnia starzenie organizmu.

   W farmaceutyce soja jest źródłem stigmasterolu (steroid), z którego otrzymuje się progesteron i androsteron.

   Produkty z soi są źródłem pełnowartościowego białka bowiem mają mają bardzo odpowiedni dla człowieka skład aminokwasów.

   obrazek Wikipedia

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   igatto
   Czas publikacji:
   sobota, 25 stycznia 2014 19:39
 • poniedziałek, 06 stycznia 2014
  • Bio-siarka

   Bio-siarka, ze względu na swe właściwości bierze czynny udział w procesach zachodzących w organizmie człowieka. Jest niezbędna do jego prawidłowego funkcjonowania, szczególnie przy:

   - dolegliwościach reumatycznych i zwyrodnieniowychbio-siarka jest niezbędna do prawidłowego rozwoju chrząstek stawowych, ułatwia ich regenerację i sprawne funkcjonowanie – ponadto podobnie jak oleje lniany i piniowy zawarte w preparacie, posiada silne właściwości przeciwzapalne;

   - zaburzeniach funkcji wątroby i dróg żółciowych, szczególnie przy konieczności kuracji odtruwających – wątroba działa jak filtr oczyszczający wątrobę z toksyn, bio-siarka natomiast pomaga wątrobie w wykonywaniu czynności odtruwania oraz wspomaga produkcję kwasów żółciowych;

   - zmianach skórnych ( trądzik, łuszczyca, egzemy ) oraz dla ogólnej poprawy stanu skóry włosów i paznokcibio-siarka jest podstawowym składnikiem keratyny – białka skóry, włosów i paznokci oraz kolagenu warunkującego prawidłowy ich wygląd, stan i elastyczność; bio-siarka oraz pozostałe składniki preparatu biorą również czynny udział w zwalczaniu stanów zapalnych oraz zakażeń grzybiczych skóry i mieszków włosowych; ponadto olejek piniowy i lniany są źródłem aktywnych przeciwutleniaczy zwalczających wolne rodniki, które są główna przyczyną starzenia się organizmu

   -zachwianej równowadze psychofizycznej organizmu ( przemęczenie psychofizyczne,  wycieńczenie organizmu) – bio-siarka jako składnik każdej komórki wpływa na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu, pełni rolę energetyczną uczestnicząc w wielu procesach enzymatycznych, ponadto wraz z manganem i fosforem jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania mózgu i układu nerwowego;

   - pierwszych oznakach starzenia się organizmu w celu spowolnienia i złagodzenia tego procesu – ze względu na obecność bio-siarki w strukturach białkowych każdej komórki organizmu, niektórych witaminach, hormonach i innych substancjach warunkujących prawidłowe funkcjonowanie organizmu, wpływa ona na możliwości regeneracyjne organizmu, opóźnia proces starzenia, działa energetyzująco i rewitalizująco; funkcje te wspomagają pozostałe składniki preparatu – przeciwutleniacze – olej piniowy i lniany, neutralizujące wolne rodniki, które są głównym powodem starzenia się organizmu.

    

   SUFRIN to supelement diety uzupełniający dietę w siarkę organiczną nieutlenioną zwaną bio-siarką.

   

   

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   igatto
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 06 stycznia 2014 14:14
 • wtorek, 17 grudnia 2013
  • Chlorella

    

    

   W Stanach Zjednoczonych chlorellę nazwano "wielkim regulatorem", ponieważ równoważy wszelkie odchylenia organizmu od normy. Jest to jednokomórkowy glon, który obfituje w dużą ilość mikroelemntów, witamin i aminokwsów.Działanie jego na organizm jest więc wielokierunkowe.

    

   Bogactwo zawartych w chlorelli mikroskładnikow wpływa na wielokierunkowe możliwe oddziaływanie m. in. wzmocnienie żołądkowo-jelitowej błony śluzowej - naturalnej bariery ochronnej przeciwko szkodliwym substancjom, regulację pracy jelit, zapobieganie zaparciom, regenerację flory bakteryjnej przewodu pokarmowego.

   wiąże  trucizny:  ciężkie metale (na przykład rtęć z amalgamatów czy kadm z papierosów itd.), jak również rozpuszczalniki, pestycydy, PCB itp. oczyszcza organizm a tym samym zapobiega przeciążeniu nerek i wątroby

   wycisza pobudzenie systemu obronnego organizmu, zapobiega destrukcji spowodowanej przez własne przeciwciała (reakcja autoimmunologiczna) - wzmacnia odporność

   dostarcza organizmowi cennych substancji takich jak aminokwasy, witaminy, minerały, kwasy tłuszczowe

   stymuluje również pracę makrofagów - komórek odpowiedzialnych za obronę organizmu przeciwko czynnikom patogenny

   Może poprawiać kondycję psychiczną i fizyczną, zwiększa zdolność koncentracji.

   

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   igatto
   Czas publikacji:
   wtorek, 17 grudnia 2013 20:11
 • niedziela, 24 listopada 2013
  • Młody jęczmień

   Młoda trawa jęczmienna -  młody jęczmień to prawdziwa "bomba aminokwasowa". W tej niepozornej roślince znajdują się wszystkie aminokwasy, jakich potrzebuje ludzki organizm, zawiera też dużę ilości biofllawonoidów.

   Zastosowanie m.in w celu

   * odtruciu organizmu,  usuwaniu toksyn

   * przeciwdziałaniu anemii

   * hamowaniu i zmniejszaniu stanu zapalnego

   * zapobieganiu miażdżycy, nadciśnieniu

   * w odmładzaniu

   * enzymy - w unieczynnianiu i rozkładaniu substancji kancerogennych (m.in. smołę tytoniową) ograniczając ryzyko powstawania nowotworów złośliwych


    Dzięki jęczmieniu dostarczymy organizmowi niezbędny zestaw witamin, białek, składników mineralnych i enzymów. Sok z jęczmienia to najprawdopodobniej najzdrowszy „fast food“ na świecie. Jest przeznaczony dla osób w każdym wieku. Stosuje się go przed planowaną ciążą , w czasie ciąży i karmienia. Można podawać niemowlętom , małym dzieciom i młodzieży. Doskonale spełnia swoje zadania po ciężkich schorzeniach nowotworowych , w cukrzycy i innych problemach zdrowotnych. Jest nieodzownym w celu odkwaszania i utrzymania równowagi kwasowo-zasadowej organizmu a także przy wszelkich dietach. Niedobór składników mineralnych w naszym pożywieniu stanowi główną przyczynę złego stanu zdrowia wśród mieszkańców krajów rozwijających się, jak zauważyło wielu lekarzy i specjalistów ds. żywienia. Kto z nas czuje się promiennie zdrowy na co dzień i który człowiek w podeszłym wieku umiera jeszcze ze starości, a nie z powodu choroby? Ludzie ci nie są jeszcze chorzy, ale ich układ immunologiczny jest osłabiony. Są więc podatni na choroby, jak również na nowotwory.“ Objawem niebezpiecznych deficytów składników mineralnych może być przemęczenie, problemy z koncentracją, z zasypianiem. Szczególnie narażeni są ludzie starsi, którzy zwykle mniej jedzą i nie przykładają wagi do przygotowywania posiłków. Szybkie tempo życia i dużo stresu wymagają od nas dostarczania zwiększonej ilości składników mineralnych, aby podołać wymaganiom Jęczmień jest najstarszym i najważniejszym środkiem spożywczym ludzkości. Już same nasiona są bardzo pożywne, a co dopiero zielone źdźbła. Już w czasach Chrystusa przypisywano im wielką wagę. Niestety wiedza o tym poszła w niepamięć. Źdźbła jęczmienia to bogate źródło chlorofilu, witamin i protein, a związki te występują w korzystnych proporcjach. Liście magazynują składniki witalne, które powstały dzięki przekształceniu energii słonecznej i zasobów materii nieożywionej. Ludzki organizm doskonale potrafi je spożytkować. 

   Źdźbła jęczmienia są często określane mianem rogu obfitości w składniki witalne oraz jako najbogatszy środek spożywczy świata (dr Yoshihide Hagiwara). Sok z jęczmienia dostarcza dwa razy więcej wapnia niż mleko, 30 razy więcej witamin z grupy B niż mleko oraz dodatkowo istotną szczególnie dla wegetarian witaminę B12, równie dużo prowitaminy A, zwanej Beta-Karotenem, siedem razy więcej witaminy C w porównaniu do pomarańczy, pięć razy więcej żelaza niż szpinak, jak również duże ilości ważnych składników mineralnych, takich jak magnez, potas, miedź i cynk.
   Jednym z bardzo ważnych składników produktu jest Witamina B17.


   Enzymy zawarte w jęczmieniu , neutralizują substancje kancerogenne. Chlorofil to zielony barwnik kondensujący energię słoneczną. Budową przypomina cząsteczkę hemoglobiny, która nadaje czerwone zabarwienie krwi, jednak zamiast żelaza posiada atom magnezu w środku molekuły. Magnez jest niezbędnym pierwiastkiem dla naszego organizmu. Chlorofil zawarty w sproszkowanym jęczmieniu wykazuje działanie przeciwzapalne i bakteriobójcze. Poza tym wspomaga leczyć niedokrwistości. Sproszkowany jęczmień zawiera prawie wszystkie z niezbędnych do podtrzymania procesów biochemicznych witamin, z wyjątkiem witaminy D, którą organizm produkuje przy udziale promieni słonecznych. Zielone źdźbła jęczmienia zawierają między innymi: prowitaminę A(beta- Karoten), witaminę A (retinol), witaminę B1(tiamina), B12, B2(ryboflawina), witaminę C, E, K i kwas foliowy. Dotychczas wykazano obecność dwudziestu enzymów w zielonych źdźbłach jęczmienia. Enzymy jako biokatalizatory reakcji chemicznych są niezbędne w procesach przemiany materii. Rzadki enzym- dysmutaza ponadtlenkowa-SOD-wywierająca działanie antyoksydacyjne występuje tu obficie. SOD niszczy wolne rodniki i opóźnia procesy starzenia się mózgu. Jeden ze związków czynnych występujący jedynie w źdźbłach jęczmiennych-isoflawonoid izowiteksyna (2-O-GIV), to również silny anty-utleniacz, który jeszcze skuteczniej od witaminy E i Beta-karotenu chroni nas przed rakotwórczymi substancjami występującymi w naszym środowisku, przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym, przed promieniami Röntgena. Poza tym związek ten zatrzymuje wapń w organizmie i wzmaga jego magazynowanie w kościach, wzmacniając je. Jest to dość istotne w profilaktyce i terapii osteoporozy. Izoflawonoidy wspomagają regenerację skóry. Składniki mineralne są niezbędne dla każdej żywej komórki oraz są nieodzowne do sprawnego funkcjonowania enzymów i witamin. Duża zawartość składników mineralnych, takich jak: selen, cynk, magnez, sód, potas, żelazo oraz enzymów zawartych w źdźbłach jęczmienia pomaga utrzymać równowagę kwasowo-zasadową organizmu i zmniejsza zakwaszenie. Źdźbła jęczmienia zawierają wszystkie niezbędne aminokwasy :walinę, lizynę, leucynę, izoleucynę, fenyloalaninę, treoninę i metioninę. Zawiera dużą ilość dobrze przyswajalnego białka. Jęczmień rośnie na glebach o wysokiej zawartości składników odżywczych, głównie w Australii, Japonii i Stanach Zjednoczonych.

   Jęczmień można stosować jako dodatek do wszelkiego rodzaju sałatek, napojów odżywczych typu smoothie, odchudzających zup itd.
   Doda wartości odżywczej praktycznie każdej potrawie, do jakiej go dosypiemy, należy jednak pamiętać, że gorąca woda niszczy wartościowe składniki zawarte w jęczmieniu. 
   W okresie szczególnego przeciążenia fizycznego bądź psychicznego można zwiększać zalecane ilości wyciągu z jęczmienia. Efekt pobudzający powinien się utrzymywać do kilkunastu godzin. 

    

   Młody jęczmień kupisz w  Podaruj zdrowie - sklepie zielarskim

    

   Opracowanie: sklep Podaruj Zdrowie

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (1) Pokaż komentarze do wpisu „Młody jęczmień”
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   igatto
   Czas publikacji:
   niedziela, 24 listopada 2013 16:44
  • Korzeń Maca

    

    

   MACA to roślina uprawiana w Peru w rejonie peruwiańskich Andów Centralnych na wysokości 4000-4500 m n.p.m., gdzie panuje specyficzny unikatowy klimat wysokogórski o charakterze tropikalnym. Jest jednoroczną rośliną bulwiastą z rodziny kapustowatych. Część jadalną macy stanowi korzeń. Jest uprawiana za względu na swoje unikatowe właściwości odżywcze. Uznana i używana od kilku tysięcy lat przez Inków i obecnych mieszkańców Peru jako wysokowartościowa żywność. Maca stanowi uzupełnienie diety, może być również stosowana przez rekonwalescentów , w stanach niedożywienia , po przebytych chorobach jako środek odbudowujący i regenerujący siły witalne.Maca zaopatruje organizm w naturalne aminokwasy, fitohormony, minerały i witaminy, dla osób, które prowadzą aktywny tryb życia, a ich organizm jest zmuszany do intensywnego wysiłku umysłowego i fizycznego.


   Właściwości:

   Dzięki bogatym składnikom stała się bardzo popularna w Europie jako naturalny środek wzmacniający, immunostymulujący, witalizujący. Naukowcy donoszą o jej pozytywnym działaniu w leczeniu niepłodności  i chorób związanych z obniżona odpornością organizmu. Afrodyzjakalne właściwości przypisywane Mace stymulują aktywność seksualną i wpływają na regulację hormonów. Maca jest rośliną o właściwościach adaptogennych- jej działanie dostosuje się do indywidualnych potrzeb każdego organizmu w zależności od wieku oraz płci. Została potwierdzona jej wielka wartość  jako regulatora organicznego jak i hormonalnego.  Można ją używać przez długi czas , praktycznie bez ograniczeń.

   Korzeń Maca, ułatwia erekcję za sprawą znajdującej się w nim argiginy, która rozszerza naczynia krwionośne.Posiada w swoim składzie m.in cynk, który jest niezbędny dla zachowania prawidłowych funkcji seksualnych.

   

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   igatto
   Czas publikacji:
   niedziela, 24 listopada 2013 16:26
  • Buzdyganek naziemny

    

   Roślina lecznicza - na niedobór testosteronu

   Buzdyganek naziemny jest używany w medycynie chińskiej i indyjskiej Ayurvedzie przede wszystkim jako środek tonizujący (wzmacniający). Inny indyjski system medycyny – Unani – uznaje buzdyganek za afrodyzjak, lek uspokajający i moczopędny.

    


   W medycynie zachodniej, buzdyganek naziemny jest składnikiem suplementów diety mających zwiększać potencję i wspomagać erekcję u mężczyzn. Na początku lat siedemdziesiątych XX wieku, Jeffrey Peterman, amerykański kulturysta, rozpowszechniał teorię, że buzdyganek naziemny zwiększa także poziom testosteronu i pobudza przyrost mięśni.

    

   Używanie buzdyganka jako afrodyzjaku zapoczątkowało badanie przeprowadzone w latach 70-tych na bezpłodnych parach, które wykazało zwiększanie się poziomu testosteronu i hormonu luteinizującego u mężczyzn po zastosowaniu badanego ziela. Jednak w roku 2000 stwierdzono, że z powodu braku innych danych na temat działania buzdyganka nie można zakładać jego skuteczności u zdrowych ludzi.


   W badaniach z grupą kontrolną nie udało się jak dotąd udowodnić, że buzdyganek powoduje znaczący wzrost poziomu testosteronu Badania preparatu zawierającego androstendion i wyciąg z buzdyganka wykazały, że połączenie tych składników nie podnosi poziomu testosteronu bardziej niż sam androstendion. Nie udowodniono również działania pobudzającego przyrost mięśni ani zwiększania ich siły. Wykazano natomiast skuteczność buzdyganka we wzmacnianiu zachowań seksualnych u zwierząt. Pod wpływem wyciągu z buzdyganka naziemnego zaobserwowano u szczurów i królików istotne statystycznie zwiększenie poziomu testosteronu, dihydrotestosteronu i dihydroepiandrostanu  oraz działania sugerujące skuteczność buzdyganka jako afrodyzjaku. Obserwowane efekty były prawdopodobnie spowodowane stymulacją receptorów androgenowych w mózgu.

    

   Uważa się, że składnikiem aktywnym buzdyganka jest protodioscyna, pochodna DHEA.

   

   Preparatem, który zawiera buzdyganek jest m.in Erekton.

    

   źródło: Wikipedia

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   igatto
   Czas publikacji:
   niedziela, 24 listopada 2013 15:52
 • poniedziałek, 04 listopada 2013
  • Kwas ursodeoksycholowy

   Kwas ursodeoksycholowy – naturalny kwas żółciowy, występujący w niewielkich ilościach w ludzkiej żółci. Znajduje zastosowanie głównie w terapii kamicy żółciowej.

   Wskazania:

   • kamica żółciowa – leczenie i profilaktyka
   • zaburzenia wydzielania żółci po usunięciu pęcherzyka żółciowego
   • refluksowe zapalenie błony śluzowej żołądka
   • pierwotna żółciowa marskość wątroby

   Rozpuszczanie cholesterolowych kamieni żółciowych o średnicy nie przekraczającej 15 mm, przepuszczalnych dla promieni rentgenowskich, u pacjentów, u których pomimo obecności kamieni czynność pęcherzyka żółciowego jest zachowana. Pierwotna żółciowa marskość wątroby w początkowym stadium choroby. Zapalenie błony śluzowej żołądka spowodowane refluksem żółci.

   Preparaty

   • Biliepar
   • Proursan
   • Ursocam
   • Ursofalk
   • Ursopol

   

   

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   igatto
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 04 listopada 2013 21:03
 • czwartek, 22 sierpnia 2013
  • Arcydzięgiel lekarski.

    

    

   Dzięgiel litwor, arcydzięgiel litwor (Angelica archangelica L., Archangelica officinalis Hoffm.) – gatunek rośliny z rodziny selerowatych.

   W Polsce podgatunek typowy rośnie w Sudetach i Karpatach, podgatunek nadbrzeżny występuje w pasie wybrzeża i dolinach rzek. Jest to gatunek rodzimy., pod ochroną. Można uprawiać na działkach, lecz zwykle jest to uciążliwe, bo wysokość do której może urosnąć to 250cm.

   W lecznictwie wykorzystywany jest korzeń.

   Pobudza czynności wydzielnicze, działa rozkurczowo, wiatropędnie, antyseptycznie, uspokajająco. Zwiększa wydzielanie soków trawiennych, śliny a także moczu i potu. Olejek eteryczny działa rozgrzewająco (przez drażnienie i powodowanie przekrwienie skóry) i nieznacznie przeciwbólowo. Korzeń arcydzięgla stosuje się w stanach skurczowych przewodu pokarmowego, dolegliwościach trawiennych, braku apetytu i wzdęciach oraz jako łagodny środek uspakajający. Olejek jest wykorzystywany do nacierania przy nerwobólach i bólach reumatycznych.

   Wykorzystywany w cukiernictwie do ozdabiania ciast i tortów (skośnie pocięte fragmenty łodygi zebrane w maju smażone są w cukrze). Z młodych łodyg i grubszych ogonków liściowych można sporządzać konfiturę.

   Rozmnaża się z nasion wysiewanych na rozsadniku lub wprost do gruntu. Na rozsadnik wysiewa się nasiona pod koniec lipca lub na początku sierpnia. Wprost do gruntu nasiona wysiewa się w sierpniu. Roślinę uprawia się na glebie średnio żyznej, przepuszczalnej. Po przekwitnięciu o dojrzeniu nasion roślinę wycina się przy samej ziemi, gdyż staje się nieładna.

    

   żródło Internet, zdjęcie Wikipedia

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   igatto
   Czas publikacji:
   czwartek, 22 sierpnia 2013 19:53
 • wtorek, 07 maja 2013
  • Bluszczyk kurdybanek.

    

    

   Tak przycupnięta roślinka koło ściany to bluszczyk kurdybanek.

   Zazwyczaj bardzo rozpowszechniony i rośnie prawie wszędzie. Pleni się strasznie, jeśli mu pozwolimy.To zdjęcie zrobiłem pod sklepem w mojej miejscowości gdzie mieszkam.

   Bluszczyk kurdybanek przyjmowany doustnie pobudza układ trawienny do produkcji soków żołądkowych, zaostrza apetyt i reguluje przepływ żółci. Dzięki obfitości w kwasy triterpenowe wpływają na regenerację błony śluzowej żołądka. Poprawia ono także drożność dróg oddechowych i pobudza organizm do odkaszlania zaległej flegmy. Bluszczyk kurdybanek pomaga także w oczyszczaniu organizmu, ponieważ działa moczopędnie. Wspomaga to także leczenie chorób wątroby, kamienicy żółciowej i stanów zapalnych dróg żółciowych.

   Odwar z bluszczyku kurdybanka działa bakteriobójczo, dlatego stosuje się go również do płukania gardła i jamy ustnej.

   Zewnętrznie napar i okłady można zastosować do przemywania ran i podrażnień skóry, a także przy trądziku, świądu, owrzodzeniu i poparzeniu. Wspomniane już kwasy triterpenowe nie tylko przyśpieszą gojenie ran, ale także je odkażają. Przy trądziku dodatkowo pomaga działanie oczyszczające i ściągające bluszczyka.
   Działanie ściągające wykorzystywane jest również w trakcie leczenia zapalenia pęcherza, biegunki i hemoroidów.

   

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (1) Pokaż komentarze do wpisu „Bluszczyk kurdybanek.”
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   igatto
   Czas publikacji:
   wtorek, 07 maja 2013 22:21
 • piątek, 03 maja 2013
  • Żyworódka pierzasta

    

    

   Właściwości lecznicze.

   Uszkodzenie powierzchni skóry  – przemywamy ranę  sokiem z rośliny lub przecieramy świeżym listkiem.

   Trądzik – przecieramy twarz nalewką, która zawiera w sobie sok z Żyworódki oraz spirytus. Robimy to rano i wieczorem.

   Oparzenia skóry – namaczamy watę, chusteczkę w soku z kaktusa i przecieramy oparzone miejsce, robimy to kilka razy dziennie.

   Egzema  – miejsca dotknięte chorobą przecieramy wacikiem nasiąkniętym sokiem z Żyworódki robimy  to około dwóch, trzech razy dziennie.

   Łupież – nacieramy skórę głowy sokiem z kaktusa dwa, trzy razy w tygodniu.

   Reumatyzm – wcieramy sok z Żyworódki w bolące miejsca, czynność tą powtarzamy kilka razy w tygodniu.

   Bóle głowy – Smarujemy czoło i skronie sokiem z rośliny, robimy to dwa, trzy razy tygodniowo.

   Zapalenie stawów – Przykładamy wielokrotnie do ciała kompres nasączony sokiem z kaktusa.

   Ból zęba – Żujemy powoli liść Żyworódki bolącym zębem, czynność powtarzamy kilkakrotnie.

   Żylaki – przecieramy nogi liśćmi Żyworódki.

   Kaszel – zjadamy liść rośliny i pijemy sok, powtarzamy czynność kilkakrotnie. 

    

   Uprawa

   Nie lubi nadmiaru wody, gdyż powoduje to gnicie korzeni, podlewać należy ją więc umiarkowanie. W zimie powinna przebywać w dobrze oświetlonych miejscach (np. na parapetach okiennych). W lecie można ją wynieść na balkon. Gdy nadmiernie wyrośnie, staje się brzydka, w związku z czym należy ją wcześniej przez rozmnóżki rozmnożyć, a stare egzemplarze wyrzucić. Rośnie dobrze w każdej żyznej ziemi, nie powinna ona tylko być ciężka, gliniasta. Po przekwitnięciu należy ściąć kwiatostan, by nie wytwarzały się nasiona (wyglądają nieładnie, a ich wytwarzanie osłabia roślinę). Rozmnaża się ją poprzez rozmnóżki, które doskonale ukorzeniają się.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   igatto
   Czas publikacji:
   piątek, 03 maja 2013 14:59
  • Miodunka plamista

    

    

   • Roślina lecznicza:
    • Surowiec zielarski : ziele (Herba Pulmonariae) miodunki ćmy, oraz miodunki plamistej zawiera: saponiny, flawonoidy, kwasy organiczne, śluzy, sole mineralne, oraz ok. 2,5% krzemionki.
    • Działanie : korzystnie wpływa na drogi oddechowe, przyspiesza gojenie się uszkodzonej tkanki płuc, zwapnienie ognisk gruźliczych, usuwanie wydzielin z górnych dróg oddechowych, pobudza ruchy ich nabłonka rzęskowego. Stosuje się ją, przeważnie w mieszance z innymi ziołami, jako środek wykrztuśny przy przewlekłym nieżycie oskrzeli oraz pomocniczo przy gruźlicy i zapaleniu płuc.
    • Zbiór i suszenie : zbiera się całe ziele od marca do maja i suszy cienką warstwą.

   

   Roślina często spotykana w różnych odmianach. Odmiana często spotykana w przydomowych ogródkach i na działkach.Jej inne odmiany spotykane częściej.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   igatto
   Czas publikacji:
   piątek, 03 maja 2013 12:46
 • niedziela, 28 kwietnia 2013
  • Krwawnik pospolity

    

    

   Roślina lecznicza

   • Historia: O leczniczym działaniu krwawnika pomocnego w leczeniu hemoroidów wspominał już Hipokrates, Dioskurydes natomiast zalecał go w walce z chorobą wrzodową. Na pierwsze wzmianki drukowane na temat krwawnika natknięto się w dziele z 1554 r., którego autorem był flamandzki botanik Carolus Clusius (Jules Charles de l'Écluse)

   • Surowiec zielarski: kwiaty (Millefolii Flos), ziele (Millefolii herba). Ziele ma przyjemny, aromatyczny zapach i gorzki smak. Olejek eteryczny (Millefolii oleum) zawiera związki azulenowe, ponadto roślina zawiera cholinę, flawonoidy, garbniki, kwasy: mrówkowy, octowy, izowalerianowy, gorzki glikozyd achilleinę oraz sole mineralne (zwłaszcza sole cynku i magnezu).

   • Zbiór i suszenie: ziele zbiera się z roślin dziko rosnących. Ścina się je w okresie kwitnienia, na wysokości ok. 10 cm nad ziemią. Do suszenia rozkłada się pojedynczą warstwą na płachtach lub wiąże w cienkie pęczki i zawiesza w cienistym i przewiewnym miejscu. Suszyć w piekarniku w temperaturze do 35 °C.

   • Działanie: przeciwzapalne, przeciwkrwotoczne, bakteriostatyczne i nieznaczne przeciwskurczowe. Ziele pobudza również czynności wydzielnicze przewodu pokarmowego, wzmaga wydzielanie soków trawiennych i żółci. Dawniej sporządzano napar na krwotoki wewnętrzne. Dziś ziele krwawnika stosuje się wewnętrznie głównie w zaburzeniach żołądkowo-jelitowych objawiających się brakiem apetytu, wzdęciami, kurczami jelit, niestrawnością oraz, ze względu na działanie przeciwzapalne, w chorobie wrzodowej. Krwawnik można też stosować zewnętrznie w celu łagodzenia stanów zapalnych skóry i błon śluzowych oraz na rany, aby przyspieszyć gojenie.

   źródło; Wikipedia

    

   Polecam na woreczek żółciowy. Sam piję dwa razy dziennie rano i wieczorem.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   igatto
   Czas publikacji:
   niedziela, 28 kwietnia 2013 23:02
 • wtorek, 16 kwietnia 2013
  • Oman wielki

    

    

   • Roślina lecznicza
    • Surowiec zielarski – kłącze z korzeniami (Radix Inulae)
    • Skład chemiczny – olejek eteryczny do 3,5%, fitosterole, inulina do 40%, sole mineralne.
    • Działanie: stosowana w medycynie ze względu na zawarte w niej substancje o działaniu wykrztuśnym (korzeń), ma też właściwości żółciopędne i żółciotwórcze. Bogate źródło inuliny. Jego składniki aktywne wchodzą w skład mieszanek ziołowych i syropów (Azarina, Pectosol)
   • Roślina ozdobna, czasami uprawiana w ogrodach ziołowych, nie tyle jednak ze względu na swoje kwiatostany, co raczej ze względu na własności lecznicze.

   

   Doskonały na kaszel, polecany dla cukrzyków.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   igatto
   Czas publikacji:
   wtorek, 16 kwietnia 2013 19:00
 • niedziela, 24 marca 2013
  • Mniszek lekarski - mlecz

    

    

   • Roślina lecznicza

   Surowiec zielarski: kwiat – Flos Taraxaci, korzeń – Radix Taraxaci. Korzeń mniszka do celów leczniczych należy zbierać jesienią.
   Działanie: kwiat działa moczopędnie. Jego korzeń zawiera sporo soli mineralnych, zwłaszcza potasu, kwasy organiczne, sterole, różne związki cukrowe, na przykład inulinę, substancje goryczkowe (taraksacyna), cholinę.

   Odwar z korzeni lub nalewka pomagają w schorzeniach dróg żółciowych i kamicy żółciowej oraz przy wszystkich problemach wątrobowych; pomaga przy kłopotach trawiennych. Dzięki interferonowi podnosi odporność organizmu, powinni więc go spożywać anemicy. Obniża poziom cholesterolu, pomaga w leczeniu miażdżycy, początków cukrzycy, otyłości, reumatyzmu i gośćca.Zalecany jest również przy chorobach skóry. Podnosi sprawność seksualną kobiet i mężczyzn.


   • Sztuka kulinarna: z młodych, surowych liści można przyrządzać sałatkę wiosenną, popularną w krajach romańskich.

   • Wywar z gotowanych kwiatów mniszka po dodaniu dużej ilości cukru zamienia się w syrop o barwie, konsystencji i smaku zbliżonym do miodu, tzw. miodek majowy.

   • Z płatków kwiatowych mniszka z dodatkiem cytryny i cukru uzyskuje się wino kwiatowe o charakterystycznym miodowo-ziołowym bukiecie.

   • Z korzenia mniszka niekiedy też z dodatkiem jego liści w połączeniu z korzeniem łopianu, cukrem lub słodzikiem i innymi dodatkami w zależności od przepisu uzyskuje się tradycyjny orzeźwiający napój, szczególnie popularny w Wielkiej Brytanii pod nazwą dandelion and burdock (tłum. mniszek i łopian).

   • Świeża roślina stanowi pożywienie dla zwierząt hodowlanych.

   • Dawniej młode koszyczki kwiatowe wykorzystywano jako namiastkę kaparów.

   źródło: Wikipedia

    

    

    

    


   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   igatto
   Czas publikacji:
   niedziela, 24 marca 2013 07:33
 • sobota, 02 marca 2013
  • Jak pokonać depresję

    

    

   Jak pokonać depresję, odzyskać energię i znowu cieszyć się życiem?

   Depresja to podstępna i zdradliwa choroba…

   • Badania nic nie wykazują i lekarz mówi Ci, że jesteś zdrów jak ryba…
   • Znajomi nic nie dostrzegają lub tylko powtarzają: „No weź się w garść. Co się z tobą dzieje?”, „Przecież niczego Ci nie brakuje. Zobacz, ten to ma dopiero problemy!”.
   • Sam też sobie tłumaczysz, że to tylko przejściowa chandra, jednak z upływem czasu ponury nastrój wcale nie mija…

   Brzmi znajomo? Jeśli tak, pamiętaj, że nie jesteś w tym odosobniony!

    

   Hugh Laurie, Catherine Zeta-Jones czy Jim Carrey – to tylko kilka przykładów znanych osób, które publicznie przyznały się do depresji. Statystyki mówią wręcz, że prawie co 5. osoba w krajach rozwiniętych w ciągu swego życia zachoruje na depresję. Mało tego – część chorych nie jest nawet świadoma, że dotknęła ich nie jesienna chandra, ale poważna choroba, która nieleczona może mieć fatalne skutki…

    

   Jeśli i Ty od dłuższego czasu bezskutecznie zmagasz się z depresją, na pewno wiesz, że jest to specyficzna choroba. Nie ma na nią niestety jednego lekarstwa, a sposobów na jej pokonanie jest tyle, ile cierpiących na tę chorobę. Jak zatem ją pokonać? Poznaj historię autora tego eBooka, by zobaczyć, jak położyć kres depresji.

   Jak wygrać z depresją – prawdziwa historia!

   Tego eBooka nie napisał lekarz ani psycholog. Autor nie ma dyplomu z medycyny ani skończonej specjalizacji w leczeniu depresji. Ma za to coś znacznie cenniejszego: doświadczenie w zwycięskiej walce z tą wyniszczającą chorobą.

    

   Ta książka to opowieść człowieka, który sam padł ofiarą depresji i zmagał się z nią przez lata. Kim on jest i jak przezwyciężył depresję?

    

   Daniel Sikorski – bo tak się nazywa autor książki – prowadził życie jak każdy inny. Po studiach znalazł dobrą pracę, miał udany związek, a z czasem się zaręczył. Niestety, nim się zorientował, w jego życie wkradła się depresja. W niedługim czasie zebrała obfite żniwa. Najpierw doprowadziła do utraty pracy, potem do rozstania z narzeczoną, zerwania wszelkich kontaktów, wreszcie – do alkoholizmu i bezsenności. Jak sam autor pisze w książce: „Czułem się porzucony i skopany przez życie (…). Dalsze wydarzenia nie nadają się na scenariusz wciągającego filmu. Kolejne prace poniżej kwalifikacji, unikanie znajomych, wieczory z alkoholem, brak planów na przyszłość (…). Absolutny okres zawieszenia. Albo upadku?”.

    

   Po latach zmagań z depresją, która w skrajnych momentach prowadziła do myśli samobójczych, podjął decyzję o stawieniu czoła niszczącej psychicznie chorobie. Szybko się okazało, że depresja to wymagający przeciwnik. Na początku nie było łatwo. Mimo lektury wielu książek i podejmowaniu rozmaitych prób leczenia depresji efekty były mizerne.

    

   Po sprawdzeniu wielu metod walki z depresją wreszcie zaczęły pojawiać się pierwsze rezultaty. Powoli wracała chęć do życia, bezsenność stała się wspomnieniem, alkohol nie był dłużej lekarstwem na apatię, a kontakty z innymi przestały być udręką. Po latach zmagań z depresją autor książki może powiedzieć, że obecnie choroba jest już tylko złym wspomnieniem. A efektem tej walki jest właśnie niniejsza książka, w której Daniel Sikorski pisze, jak przezwyciężył chorobę.

   

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (1) Pokaż komentarze do wpisu „Jak pokonać depresję ”
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   igatto
   Czas publikacji:
   sobota, 02 marca 2013 20:19

Kalendarz

Listopad 2014

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Wyszukiwarka

Kanał informacyjny

EscapeMagazine.pl

EscapeMagazine.pl

EscapeMagazine.pl
<

EscapeMagazine.pl

EscapeMagazine.pl

EscapeMagazine.pl

EscapeMagazine.pl

EscapeMagazine.pl