Apteka na łące

Zdrowie to najważniejsza rzecz w życiu. Tu znajdziesz metody jak zadbać o jego stan by żyć długo i zdrowo. Więcej miejsca poświęcę, ziołom, bo w nich tkwią od dawien dawna niedocenione obecnie źródła witamin i naszego zdrowia.

Zioła

 • poniedziałek, 15 sierpnia 2016
  • Wrotycz pospolity

    

   Wrotycz pospolity (Tanacetum vulgare L.) – gatunek rośliny należący do rodziny astrowatych. Występuje w całej Europie i na obszarach Azji o umiarkowanym klimacie. Rozprzestrzenił się także gdzieniegdzie poza tym obszarem. W Polsce jest gatunkiem pospolitym

   Bylina.  Występuje pospolicie przy drogach, na miedzach. Kwitnie od czerwca do sierpnia. Cała roślina jest toksyczna. W wyniku przekrwienia narządów może spowodować poronienie. Ziele rośliny jest trujące dla bydła.

   Roślina lecznicza.

   Surowiec zielarski: Kwiat wrotyczu (Flos Athannasiae, Flos Cinnae), olejek wrotyczowy (Oleum Tanateci). Kwiaty wrotyczu zawierają od 1 do 1,5% olejku, którego głównymi składnikami są tujon, izotujon, kamfora, borneol oraz gorzki lakton – tanacetyna i flawonidy: akacetyna i luteolina.

   Działanie: Roślina była stosowana dawniej do spędzania płodu, leczenia histerii, do pobudzania menstruacji oraz przy stłuczeniach, zwichnięciach, reumatyzmie i chorobach skóry. Używano jej też do zwalczania robaków obłych w układzie pokarmowym. Była w tym skuteczna, jednak w koniecznych do tego celu ilościach miała już działanie trujące dla człowieka. Obecnie jest stosowana jako domieszka do leków zewnętrznego stosowania we wszawicy głowowej i łonowej (alkoholowy wyciąg o nazwie Artemisol).

    

   Sztuka kulinarna: choć jest trujący, w średniowieczu wrotycz był stosowany jako przyprawa. Np. jego młodych pączków używano zamiast kaparów, a koszyczki kwiatowe zapiekano w cieście. Obecnie już nie jest używany w kuchni.

   Zapach wrotyczu, przypominający zapach kamfory, skutecznie odstrasza owady. Z tego też względu jest używany jako repelent do odstraszania much, mrówek i moli, również komarów i kleszczy.

   Wrotycz pospolity dzięki swojemu silnemu zapachowi stał się naturalnym środkiem odstraszającym owady. W wieku średnim suszony wrotycz pospolity był rozkładany na podłogach w celu odstraszenia owadów. Gospodynie domowe wieszały wrotycz pospolity w domach, wkładały go między pościel, nacierały mięso, żeby odstraszyć muchy, wszy, oraz inne robactwo. W ostatnich czasach zioło to było używane na ćmy oraz odstraszało pchły.

   Odwar z ziela nadaje się do ekologicznego zwalczania stonki ziemniaczanej i mszyc.

   

   

   

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   igatto
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 15 sierpnia 2016 08:54
 • wtorek, 07 maja 2013
  • Bluszczyk kurdybanek.

    

    

   Tak przycupnięta roślinka koło ściany to bluszczyk kurdybanek.

   Zazwyczaj bardzo rozpowszechniony i rośnie prawie wszędzie. Pleni się strasznie, jeśli mu pozwolimy.To zdjęcie zrobiłem pod sklepem w mojej miejscowości gdzie mieszkam.

   Bluszczyk kurdybanek przyjmowany doustnie pobudza układ trawienny do produkcji soków żołądkowych, zaostrza apetyt i reguluje przepływ żółci. Dzięki obfitości w kwasy triterpenowe wpływają na regenerację błony śluzowej żołądka. Poprawia ono także drożność dróg oddechowych i pobudza organizm do odkaszlania zaległej flegmy. Bluszczyk kurdybanek pomaga także w oczyszczaniu organizmu, ponieważ działa moczopędnie. Wspomaga to także leczenie chorób wątroby, kamienicy żółciowej i stanów zapalnych dróg żółciowych.

   Odwar z bluszczyku kurdybanka działa bakteriobójczo, dlatego stosuje się go również do płukania gardła i jamy ustnej.

   Zewnętrznie napar i okłady można zastosować do przemywania ran i podrażnień skóry, a także przy trądziku, świądu, owrzodzeniu i poparzeniu. Wspomniane już kwasy triterpenowe nie tylko przyśpieszą gojenie ran, ale także je odkażają. Przy trądziku dodatkowo pomaga działanie oczyszczające i ściągające bluszczyka.
   Działanie ściągające wykorzystywane jest również w trakcie leczenia zapalenia pęcherza, biegunki i hemoroidów.

   

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (1) Pokaż komentarze do wpisu „Bluszczyk kurdybanek.”
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   igatto
   Czas publikacji:
   wtorek, 07 maja 2013 22:21
 • piątek, 03 maja 2013
  • Miodunka plamista

    

    

   • Roślina lecznicza:
    • Surowiec zielarski : ziele (Herba Pulmonariae) miodunki ćmy, oraz miodunki plamistej zawiera: saponiny, flawonoidy, kwasy organiczne, śluzy, sole mineralne, oraz ok. 2,5% krzemionki.
    • Działanie : korzystnie wpływa na drogi oddechowe, przyspiesza gojenie się uszkodzonej tkanki płuc, zwapnienie ognisk gruźliczych, usuwanie wydzielin z górnych dróg oddechowych, pobudza ruchy ich nabłonka rzęskowego. Stosuje się ją, przeważnie w mieszance z innymi ziołami, jako środek wykrztuśny przy przewlekłym nieżycie oskrzeli oraz pomocniczo przy gruźlicy i zapaleniu płuc.
    • Zbiór i suszenie : zbiera się całe ziele od marca do maja i suszy cienką warstwą.

   

   Roślina często spotykana w różnych odmianach. Odmiana często spotykana w przydomowych ogródkach i na działkach.Jej inne odmiany spotykane częściej.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   igatto
   Czas publikacji:
   piątek, 03 maja 2013 12:46
 • niedziela, 28 kwietnia 2013
  • Krwawnik pospolity

    

    

   Roślina lecznicza

   • Historia: O leczniczym działaniu krwawnika pomocnego w leczeniu hemoroidów wspominał już Hipokrates, Dioskurydes natomiast zalecał go w walce z chorobą wrzodową. Na pierwsze wzmianki drukowane na temat krwawnika natknięto się w dziele z 1554 r., którego autorem był flamandzki botanik Carolus Clusius (Jules Charles de l'Écluse)

   • Surowiec zielarski: kwiaty (Millefolii Flos), ziele (Millefolii herba). Ziele ma przyjemny, aromatyczny zapach i gorzki smak. Olejek eteryczny (Millefolii oleum) zawiera związki azulenowe, ponadto roślina zawiera cholinę, flawonoidy, garbniki, kwasy: mrówkowy, octowy, izowalerianowy, gorzki glikozyd achilleinę oraz sole mineralne (zwłaszcza sole cynku i magnezu).

   • Zbiór i suszenie: ziele zbiera się z roślin dziko rosnących. Ścina się je w okresie kwitnienia, na wysokości ok. 10 cm nad ziemią. Do suszenia rozkłada się pojedynczą warstwą na płachtach lub wiąże w cienkie pęczki i zawiesza w cienistym i przewiewnym miejscu. Suszyć w piekarniku w temperaturze do 35 °C.

   • Działanie: przeciwzapalne, przeciwkrwotoczne, bakteriostatyczne i nieznaczne przeciwskurczowe. Ziele pobudza również czynności wydzielnicze przewodu pokarmowego, wzmaga wydzielanie soków trawiennych i żółci. Dawniej sporządzano napar na krwotoki wewnętrzne. Dziś ziele krwawnika stosuje się wewnętrznie głównie w zaburzeniach żołądkowo-jelitowych objawiających się brakiem apetytu, wzdęciami, kurczami jelit, niestrawnością oraz, ze względu na działanie przeciwzapalne, w chorobie wrzodowej. Krwawnik można też stosować zewnętrznie w celu łagodzenia stanów zapalnych skóry i błon śluzowych oraz na rany, aby przyspieszyć gojenie.

   źródło; Wikipedia

    

   Polecam na woreczek żółciowy. Sam piję dwa razy dziennie rano i wieczorem.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   igatto
   Czas publikacji:
   niedziela, 28 kwietnia 2013 23:02
 • niedziela, 24 marca 2013
  • Mniszek lekarski - mlecz

    

    

   • Roślina lecznicza

   Surowiec zielarski: kwiat – Flos Taraxaci, korzeń – Radix Taraxaci. Korzeń mniszka do celów leczniczych należy zbierać jesienią.
   Działanie: kwiat działa moczopędnie. Jego korzeń zawiera sporo soli mineralnych, zwłaszcza potasu, kwasy organiczne, sterole, różne związki cukrowe, na przykład inulinę, substancje goryczkowe (taraksacyna), cholinę.

   Odwar z korzeni lub nalewka pomagają w schorzeniach dróg żółciowych i kamicy żółciowej oraz przy wszystkich problemach wątrobowych; pomaga przy kłopotach trawiennych. Dzięki interferonowi podnosi odporność organizmu, powinni więc go spożywać anemicy. Obniża poziom cholesterolu, pomaga w leczeniu miażdżycy, początków cukrzycy, otyłości, reumatyzmu i gośćca.Zalecany jest również przy chorobach skóry. Podnosi sprawność seksualną kobiet i mężczyzn.


   • Sztuka kulinarna: z młodych, surowych liści można przyrządzać sałatkę wiosenną, popularną w krajach romańskich.

   • Wywar z gotowanych kwiatów mniszka po dodaniu dużej ilości cukru zamienia się w syrop o barwie, konsystencji i smaku zbliżonym do miodu, tzw. miodek majowy.

   • Z płatków kwiatowych mniszka z dodatkiem cytryny i cukru uzyskuje się wino kwiatowe o charakterystycznym miodowo-ziołowym bukiecie.

   • Z korzenia mniszka niekiedy też z dodatkiem jego liści w połączeniu z korzeniem łopianu, cukrem lub słodzikiem i innymi dodatkami w zależności od przepisu uzyskuje się tradycyjny orzeźwiający napój, szczególnie popularny w Wielkiej Brytanii pod nazwą dandelion and burdock (tłum. mniszek i łopian).

   • Świeża roślina stanowi pożywienie dla zwierząt hodowlanych.

   • Dawniej młode koszyczki kwiatowe wykorzystywano jako namiastkę kaparów.

   źródło: Wikipedia

    

    

    

    


   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   igatto
   Czas publikacji:
   niedziela, 24 marca 2013 07:33
 • sobota, 16 lutego 2013
  • Ogórecznik lekarski

   zdjęcie: Wikipedia

    

   Ogórecznik lekarski (Borago officinalis L.) – gatunek rośliny należący do rodziny ogórecznikowatych (szorstkolistnych). Pochodzi z krajów śródziemnomorskich. W Polsce uprawiany, czasami występuje w formie zdziczałej (efemerofit), jako chwast.

    

   Zastosowanie

    

   • Roślina uprawna: uprawiany jako roślina przyprawowa, lecznicza i ozdobna.


   • Roślina lecznicza:
    • Surowiec zielarski: ziele (Herba Boraginis) zawiera flawonoidy, garbniki, sole mineralne (m.in. rozpuszczalną, dobrze przyswajalną dla organizmu krzemionkę oraz azotan potasu), witaminę C, magnez, potas, alantoinę, śluzy, kwas jabłkowy, kwas cytrynowy.
    • Działanie: łagodne działanie moczopędne, przeciwzapalne, uspokajające i bakteriobójcze. Używany jest wewnętrznie do leczenia zapaleń i uszkodzeń błon śluzowych jamy ustnej, układu oddechowego, przełyku, żołądka, jelit, a także w przewlekłym zapaleniu nerek, chorobie reumatycznej i jako środek łagodnie uspokajający. Zewnętrznie używa się jako odwar przy oparzeniach skóry, czyrakach, odmrożeniach, wybroczynach, trądziku młodzieńczym, świądzie skóry i trudno gojących się ranach. Najczęściej używa się w postaci naparu. Olej z nasion zalecany jest przy leczeniu nerwic, depresji, schizofrenii, a także przy wzmożonym wysiłku umysłowym i fizycznym, w czasie menopauzy. Działa korzystnie na ośrodki mózgowe, poprawia krążenie i pracę gruczołów dokrewnych.
     Regularne spożywanie odwarów (łyżkę ziół zalać szklanką wody i gotować na wolnym ogniu 5-7 minut) zwiększa wydalanie moczu i umożliwia usuwanie z organizmu szkodliwych produktów przemiany materii oraz jonów chloru, mocznika i kwasu moczowego
    • Zbiór i suszenie: ścina się całe kwitnące pędy, suszy na słońcu lub w suszarni.

    

   • Roślina miododajna: Jeden kwiat ogórecznika zawiera aż do 12 mg nektaru, a w nim 44-77% cukru.


    

   • Roślina kosmetyczna. Może być stosowany w kosmetyce w sposób podobny jak ogórek. Olej z ogórecznika lekarskiego (borogoglandyna) (Oleum Boraginis) o żółtawej barwie stosowany jest do pielęgnacji skóry bardzo suchej, łuszczącej się, wrażliwej, dobrze oczyszcza skórę usuwając zanieczyszczenia z porów i zamykając je[2]. Zawiera składniki spotykane dotychczas tylko w mleku matki.

    

   • Sztuka kulinarna: młode, jeszcze nie owłosione liście, drobno posiekane, używane są jako przyprawa do sałatek, sosów, zup. Smakiem i zapachem przypominają ogórki. Używa się ich też do przyprawiania mięsa (szczególnie baraniny), twarogu.


   • Używa się go do aromatyzowania niektórych likierów, napojów, octu, win.

    

   źródło; Wikipedia

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   igatto
   Czas publikacji:
   sobota, 16 lutego 2013 12:57
 • sobota, 26 stycznia 2013
  • Macierzanka piaskowa

   zdjęcie: Wikipedia

    

   Macierzanka piaskowa (Thymus serpyllum L.) - bardzo rozpowszechniona roślina.

   Działanie: dezynfekujące, wykrztuśne, przeciwzapalne, poprawia trawienie. Jest wykorzystywana w ziołolecznictwie – napar z ziela używany po jedzeniu działa wiatropędnie, rozluźnia mięśnie układu pokarmowego. Używana jest do płukania gardła, przy paradontozie, świądzie, pomaga po ukłuciu owadów. Wzmacnia system nerwowy – używana jest do kąpieli dla rekonwalescentów, chorych dzieci i osób starszych.

   Wyciągi z ziela macierzanki wzmagają czynność wydzielniczą błon śluzowych w gardle i oskrzelach, pobudzają samoistny ruch nabłonka rzęskowego i wyzwalają odruch wykrztuśny. Mają także nieznaczne właściwości przeciwskurczowe, zmniejszają napięcie mięśni gładkich, zarówno górnych dróg oddechowych, jak i przewodu pokarmowego (działanie wiatropędne).

    

   Głównie jako środek wykrztuśny, przeciw-skurczowy i odkażający w nieżycie jamy ustnej, gardła, krtani i oskrzeli, pomocniczo — w nieżycie żołądka i jelit, nadmiernej fermentacji, wzdęciach oraz niedokwaśności.

   W okresie kwitnienia, w czerwcu i lipcu, zbieramy (ścinając je)
   młode, niezdrewniałe pędy, które suszymy w cieniu, w przewiewnych
   miejscach, a później przechowujemy w szczelnie zamkniętych opakowaniach
   (po to, aby zioło nie straciło intensywnego, przyjemnego
   aromatu).

   Głównie jako środek wykrztuśny, przeciw-skurczowy i odkażający w nieżycie jamy ustnej, gardła, krtani i oskrzeli, pomocniczo — w nieżycie żołądka i jelit, nadmiernej fermentacji, wzdęciach oraz niedokwaśności.

   

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   igatto
   Czas publikacji:
   sobota, 26 stycznia 2013 17:32
 • czwartek, 26 lipca 2012
  • Po zdrowie z ziołami

   Stefania Korżawska - znawczyni ziół i ziołolecznictwa. Autorka programu zdrowotnego "Prosta droga do zdrowia". Od wielu lat w audycjach radiowych i telewizyjnych opowiada o ziołach - poleca herbatki naszych przodków, królewskie, książęce, hetmańskie. Herbatki te sprawiały, że naród miał siłę do pracy, a w czasie wojny odwagę do walki z nieprzyjacielem. Dzięki niej popularne stały się również nalewki, winka, syropki sławnych ludzi - nalewka hetmana Jana Karola Chodkiewicza pojawiła się w niejednym domu, nalewka na młodość królowej węgierskiej obiegła całą Polskę, każdy chciał być młody i piękny, winko św. Hildegardy od lat wzmacnia osłabione chorobą organizmy, winko królowej Bony, które kiedyś w cudowny sposób ocaliło króla Zygmunta Starego, dzisiaj skutecznie pomaga przeziębionym, winko króla Jana III Sobieskiego przynosi spokojny sen, a syrop najwybitniejszej aktorki Heleny Modrzejewskiej leczy chore gardła i dzieciom, i dorosłym.
   Książka "Po zdrowie z ziołami" pokazuje śliczny, ziołowy i zdrowy świat. Warto zaprzyjaźnić się z tym światem i przestrzegać mądrych jego praw, by ominąć wiele chorób, cierpienia i bólu.

   Po zdrowie z ziołami - Korżawska Stefania

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   igatto
   Czas publikacji:
   czwartek, 26 lipca 2012 21:43
 • czwartek, 22 marca 2012
  • Ziołolecznictwo dla seniora - ebook

    

    

    

    

   Nie możemy, niestety, zatrzymać czasu, który dla każdego jest nieubłagany i prowadzi nieuchronnie do starości. Starość jest jednak różna. Można być „starym” z fizycznymi i psychicznymi objawami starości nawet w niezbyt podeszłym wieku, a można też w tych samych latach czuć się silnym, zdrowym, sprawnym i zachować ładny wygląd.

   Książka ta spełnia rolę praktycznego informatora o właściwościach leczniczych ziół oraz sposobach ich przygotowania. Przeznaczona jest dla dojrzałych czytelników, którym może pomóc skutecznie zadbać o zdrowie i urodę.

   

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   igatto
   Czas publikacji:
   czwartek, 22 marca 2012 23:24
 • sobota, 11 lutego 2012
  • Ziele bukwicy - Betonicae herba

    

   zdjęcie Wikipedia

    

   Herbatka z ziela bukwicy dawniej była uważana za panaceum i bardzo ją ceniono. Istniało powiedzenie świadczące o znaczeniu tej rośliny: „Sprzedaj tunikę-kup betonicę”. Z pewnością obecnie także picie herbatki z ziela bukwicy przyniesie wiele pożytku dla naszego organizmu.

   Wskazania:

   Wewnętrznie: Tradycyjny środek stosowany pomocniczo w nieżytach żołądka i jelit oraz w biegunkach jako środek ściągający. Odwary z ziela wykazują również działanie przeciwzapalne. Zastosowanie preparatu wynika jedynie z tradycji. 
   Zewnętrznie: Odwar stosowany do przemywań i okładów w stanach zapalnych i otarciach skóry i błon śluzowych.

   Składnik czynny:

   Głównym składnikiem ziela bukwicy są garbniki (10 - 15%), ponadto występują substancje aminowe (betaina, betonicyna 0,5%)

   

   Sposób stosowania:

   Wewnętrznie: 1/2-1 łyżkę ziela zalać szklanką zimnej wody, gotować powoli pod przykryciem 5 min. Odstawić na 10 minut i przecedzić. Pić 1/4-1/3 szklanki odwaru 1-2 razy dziennie na 1 godzinę przed posiłkiem.
   Zewnętrznie: Do użytku zewnętrznego zaleca się odwar bardziej stężony, przygotowany z 1-1 1/2 łyżki ziela na 3/4 szklanki wody.

   Skład: ziele bukwicy 100%

   Kupisz w PodarujZdrowie

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   igatto
   Czas publikacji:
   sobota, 11 lutego 2012 17:35

Kalendarz

Maj 2018

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

Wyszukiwarka

Zakładki

Kanał informacyjny
EscapeMagazine.pl

EscapeMagazine.pl

EscapeMagazine.pl
<

EscapeMagazine.pl

EscapeMagazine.pl

EscapeMagazine.pl

EscapeMagazine.pl

EscapeMagazine.pl

Baner

zBLOGowani.pl