Apteka na łące

Zdrowie to najważniejsza rzecz w życiu. Tu znajdziesz metody jak zadbać o jego stan by żyć długo i zdrowo. Więcej miejsca poświęcę, ziołom, bo w nich tkwią od dawien dawna niedocenione obecnie źródła witamin i naszego zdrowia.

Wpis

wtorek, 08 marca 2016

Robinia akacjowa

 

Robinia akacjowa, grochodrzew biały, robinia biała, grochodrzew akacjowaty (Robinia pseudoacacia L.) – gatunek drzew należący do rodziny bobowatych. Pochodzi z Ameryki Północnej, z obszaru USA, ale rozprzestrzeniła się i zaaklimatyzowała na wszystkich (z wyjątkiem Antarktydy) kontynentach świata. Została sprowadzona na francuski dwór przez królewskiego ogrodnika Jeana Robina, na cześć którego nazwano roślinę. Samorzutnie rozprzestrzenia się w środowisku naturalnym. Gatunek inwazyjny, powoduje znaczne zmiany siedliskowe i jest trudny w zwalczaniu.  W Polsce można ją spotkać na obszarze całego kraju w lasach,zagajnikach, wśród pól, w parkach, wzdłuż dróg.

Ma małe wymagania glebowe, jest natomiast rośliną światłolubną. Kwitnie od maja do czerwca, często powtarza kwitnienie.

Cała roślina jest silnie trująca, ale zawartość trujących związków w roślinie jest bardzo zmienna. Objawami zatrucia są mdłości, wymioty, bóle brzucha, wzdęcia, gorączka i zaburzenia widzenia.

Roślina ozdobna – najcenniejszy gatunek robinii pod względem dekoracyjności i zapachu kwiatów. Sadzona bywa przeważnie w parkach i alejach. Jej ozdobnymi walorami są kwiaty, liście i kształt korony. Dobrze znosi cięcie, często też jej korona bywa zagęszczana i formowana przez systematyczne przycinanie.

Roślina lecznicza:

Surowcem zielarskim są kwiaty  Zawierają olejki eteryczne, kwasy organiczne, flawonoidy, sole mineralne, cukry, garbniki.

Działanie: moczopędne, rozkurczowe, żółciopędne. Naparów i wyciągów używa się w stanach zapalnych dróg moczowych i nerek, uszkodzeniu nerek przez trucizny, przy niewydolności krążenia, a także dla pobudzenia trawienia. Napary polecane są dla alergików. Miód akacjowy pomaga w leczeniu nadkwasoty żołądka, w schorzeniach woreczka żółciowego oraz nerek.

Zbiór i suszenie: do zbioru przystępuje się w maju i czerwcu podczas słonecznej pogody.Zbiera się rozkwitające kwiatostany, suszy w miejscu cienistym i przewiewnym w temperaturze otocznia 35 stopni.

Kwiatostany po wysmażeniu można spożywać, np. w cieście naleśnikowym.

Drewno używane jest w stolarstwie, tokarstwie, wytwarza się też z niego wiele produktów: wodę kosmetyczną, z liści i kory wyrabia się żółty barwnik do jedwabiu i wełny. Ma dużą wartość opałową.Szczegóły wpisu

Tagi:
Kategoria:
Autor(ka):
igatto
Czas publikacji:
wtorek, 08 marca 2016 14:59

Polecane wpisy

Wyszukiwarka

Kanał informacyjny
EscapeMagazine.pl

EscapeMagazine.pl

EscapeMagazine.pl
<

EscapeMagazine.pl

EscapeMagazine.pl

EscapeMagazine.pl

EscapeMagazine.pl

EscapeMagazine.pl

Baner

zBLOGowani.pl